سوالات متداول

1- رنگ یا کاغذ دیواری؟

بارها از ما سوال شده که رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟ و شاید شما هم ازکسانی باشید که این سوال برایتان پیش آمده باشد که دلیل برتری کاغذ دیواری نسبت به نقاشی ساختمان چیست؟

رنگ و کاغذ دیواری هر کدام مزیت ها و معایبی دارند که نمی توان به راحتی از آن ها گذشت و شما باید با توجه به این مزیت ها و معایب و بررسی آن ها تصمیم بگیرید که کدام یک برای خانه تان مناسب تر است. به طور قطع نمی توان گفت که کدام یک بر دیگری برتری دارد، تنها کاری که از دست ما بر می آید این است که شما نسبت به تمام این معایب و مزایا آگاه کنیم، تصمیم نهایی با خود شما است.

اولین دلیلی که کاغذ دیواری را نسبت به رنگ برتر می کند زیبایی آن و تنوع طرح و رنگ آن است که در نقاشی ساختمان به این شکل نیست و نقاش یک ساختمان هر چقدر هم که متبحر به هیچ عنوان نمی تواند همچین طرح هایی بر روی دیوار ایجاد کند . 

دلیل دوم برتری کاغذ دیواری نسبت به رنگ ساختمانی، داشتن گزینه های بیشتر در نحوه استفاده از رنگ ها ست . به این منظور که شما در هنگام استفاده از کاغذ دیواری می توانید کل دیوارهای یک اتاق رو از یک طرح استفاده کنید که این طرح میتواند ساده و یا نقش دار باشد که در هر دو حالت زیباست . و یا یک دیوار را نقش دار استفاده کنید و مبقی را ساده و یا بلعکس . یا از چند مدل کاغذ دیواری در یک اتاق استفاده کنید. و یا حتی قسمتی از دیوار را مانند قاب از کاغذ دیواری استفاده کرد و مابقی را رنگ زد .

همچنین میتوانید از دو رنگ همگون و یا متضاد هم استفاده کرد که این مورد نیز در رنگ آمیزی زیاد جالب نمی شود و اصولا در رنگ آمیزی یک اتاق استفاده از یک رنگ ثابت زیبا می شود .

دلیل سوم استفاده از کاغذ دیواری عمر و دوام بیشتر آن نسبت به رنگ می باشد . یعنی وقتی شما از یک کاغذ دیواری مرغوب و قابل شستشو استفاده می کنید چندین سال می توانید آن را تمیز کرده و بدون تغییر رنگ و مانند روز اول و با همان زیبایی از آن استفاده کرد . در صورتی که رنگ پس از دو یا سه سال و با تمیز کردن مداوم تغییر رنگ داده و حتی با گذشت زمان به راحتی کاغذ دیواری تمیز نمی شود و هیچ گاه مانند روز اول نمی شود .

دلیل چهارم آن پوشش بهتر عیوب دبوار بوسیله کاغذ دیواری نسبت به رنگ می باشد . حتما شما هم بارها و در مکانهای مختلف ترکهای ریز و درشت روی دیوار های رنگ شده را مشاهده کرده اید و یا روی دیوار رنگ شده موجهایی را مشاهده کرده اید که با بتونه کاری هم رفع نشده است . کاغذ دیواری این عیوب سطحی را به راحتی می پوشاند و ترکهای کوچک و موجها را به خوبی می پوشاند .

و در نهایت خاصیت بی بو بودن کاغذ دیواری نسبت به رنگ روغنی است . همگی این تجربه را دارید که بعد از رنگ کردن منزل  با رنگ روغنی تا چندین روز و حتی تا چند هفته بوی آزار دهنده آن که برای سلامتی نیز مضر است در منزل استنشاق می شود و در صورت استفاده از رنگ های پلاستیک و اکرلیک که بر پایه آب می باشند و بدون بو هستند مدت زمان کمتری نسبت به رنگ روغنی عمر میکنند. در صورتیکه استفاده از کاغذ دیواری مناسب و استاندارد هیچگونه بویی ندارد و حتی امروزه  کاغذ دیواری هایی ساخته شده که از الیاف می باشند و کاملا دوستدار محیط زیست و ضد آلرژی و حساسیت می باشند و کاملا هم قابل شستشو می باشند که در مطالب بعدی در مورد آن توضیح خواهیم داد .

2- سبکهای کاغذ دیواری چیست؟ 

به طور کلی کاغذ دیواری ها به 2 سبک اصلی دسته بندی می شوند:

1- کلاسیک

2- مدرن